Що Ви бажаєте знайти

вівторок, 3 квітня 2012 р.

Календарно-обрядові свята – невід’ємна частина духовності народу

     Кожен народ у процесі історичного розвитку виробляє систему цінностей, які передаються з покоління в покоління у вигляді традицій, звичаїв, обрядів. Український народ також  має власну унікальну духовно-ціннісну парадигму, яка на шляху свого розвитку зазнавала постійних утисків, винищення. У результаті маємо деформовану систему цінностей в суспільстві, зневажливе ставлення до минулого свого народу, рідної землі.
     Саме тому на нинішньому етапі розвитку українського суспільства суттєве значення у виховному впливі на учнів має накопичена віками скарбниця етнічних цінностей, які слугують невичерпним джерелом формування свідомості, характеру, психологічних особливостей кожної людини. До таких цінностей відносимо традиції,  календарно-обрядові звичаї та обряди.
   Залучити дітей до творчого пізнання культурної спадщини нашого народу, до розкриття краси української обрядовості, прищепити школярам любов до рідного краю та рідного слова є одним із завдань педагогічного колективу Яснопільщанського навчально-виховного комплексу. Адже краса святкової обрядовості, образна виразна мова, пісні, хороводи – все це чудовий матеріал для емоційно-естетичного та морального виховання дітей.
   У закладі ведеться робота зі збереження і примноження національних традицій, обрядів і звичаїв. Колектив закладу ставить собі за мету не тільки здійснювати виховний вплив на учнів, але й через учнів впливати на батьків, відроджувати обрядово-звичаєві традиції в сім’ях.
  У навчально-виховному комплексі вироблено чітку систему навчально-виховної роботи, важливе місце посідає традиційний народний календар. Нещодавно було проведено зимове свято «Здрастуй, господине Масляна!», на якому учні 5-9 класів, батьки, вчителі  та гості свята (учасники районного семінару учителів української мови і літератури та члени творчої групи вчителів світової літератури) проводжали зиму та зустрічали весну.
  Масляна припадає саме на ту пору зими, коли перемога морозу і холоду стає дедалі відчутнішою. Весняний дух родючості землі та її краси здавна символізувало світле божество – весела красуня Лада. Тож здавна цей обряд і набув характеру народного гуляння, з веселими піснями та іграми, жартами та танцями.
    Учасники розповіли, що символізував кожен день останнього тижня зими, танцювали, співали, жінки звивали колодку, дівчата намагалися їх прив’язати хлопцям, теща годувала зятя, а  зять возив її на візочку. Сама господиня свята – Масляна, частувала всіх варениками та млинцями з сиром.
    Виховні традиції українців втілюють у собі найкращі духовні надбання попередніх поколінь, впливають на сучасний моральний стан нації, є унікальним педагогічним явищем.
Богуш О.М. , учитель
початкових класів 

субота, 11 лютого 2012 р.

Зелене диво Землі


Недаремно ліс називають зеленим дивом планети Земля. Рослини дають нам чисте повітря, радують нас своєю красою. Але, щоб все це існувало, його потрібно оберігати, примножувати. Саме про це, під час зустрічі, розповів учням початкових класів Яснопільщанського НВК лісник Баклай Олександр Миколайович.

Він повідав про те, що входить в обов’язки людини, яка має цю професію і наголосив на тому, що вона одна з важливих в галузі охорони природи. Цю професію повинні обирати ті люди, які люблять ліс і мають бажання збільшувати його угіддя. Олександр Миколайович в цій справі має неабиякий досвід. За свої 27 років праці йому доводилося працювати в різних за величиною лісах. За ці роки він не тільки доглядав лісові угіддя, а й займався і займається на даний час вирощуванням саджанців як декоративних так і фруктових дерев. Ці молоденькі деревця через певний час поповнюватимуть нашу атмосферу чистим повітрям.
Діти з великою увагою слухали розповідь лісника. Вони цікавилися тим, як правильно доглядати за висіяним насінням майбутніх дерев.
Олександр Миколайович запросив учнів на екскурсію до лісу, а саме до того місця, де вирощують молоді саджанці.


Вчитель-класовод 2 класу 
Яснопільщанського НВК
Сало Л. В.

вівторок, 17 січня 2012 р.

Новорічні пригоди Діда Мороза

     28 та 29 грудня у Яснопільщанському НВК проводились новорічні святкування, підготовлені вихованцями цього закладу. 28 грудня виступали вихованці дошкільного закладу та учні 1- 5 класів. Глядачі побачили у їхньому виконанні казку «Рукавичка», яку «оздобили» різними хореографічними та вокальними номерами. По закінченню свята всі учасники отримали солодкі подарунки від Діда Мороза та Снігуроньки.


     29 грудня свої таланти демонстрували учні старших класів. Вони представили глядачам п’єсу «На перші гулі», улаштували невеличкий  концерт.

 
     Учасники свята також отримали подарунки. Обидва свята не обійшлися без головної особи, директора Яснопільщанського НВК Барбар Л.С.  Любов Семенівна привітала учнів, батьків, педагогічний колектив та всіх присутніх з наступаючими новорічними святами. 

Боряк Віта, учениця 9 класу.

А до нас Дід Мороз завітав...


    21 грудня до Яснопільщанського навчально-виховного комплексу завітав Дід Мороз зі Снігуронькою, які подарували вихованцям дошкільного закладу та учням початкових класів бадьорий настрій та, звичайно ж, солодкі подарунки.
       Казкові гості працювали на підґрунті спонсорських коштів ТОВ «Лотуре Агро», представником якого був Гапич Олександр Миколайович. Вже не перший раз дане товариство виступає спонсором різноманітних заходів у цьому навчальному закладі, тож, вже за традицією, виділив кошти на подарунки дітям до Нового року. Олександр Миколайович і сам завітав до школи та привітав учнів з наступаючими святами.
    З приходом Діда Мороза на обличчях діток з’явилася щира посмішка, яка не зникала впродовж всього перебування гостей у Яснопільщанському НВК. Для дітей Снігуронька влаштувала веселі конкурси: вихованці дошкільного закладу розповідали віршики Діду Морозу, співали пісень, грали з ним в ігри, а учні початкових класів відповідали на цікаві запитання про святкування Нового року в Україні. Активним учасникам вручили призи, а потім вже кожна дитина отримала солодкий подарунок.
     По закінченню свята всі діти залишилися задоволеними, адже вони побачили справжніх Дідуся Мороза та Снігуроньку, отримали подарунки і збагатилися веселим настроєм.


 Боряк Віта, учениця 9 класу.

середа, 4 січня 2012 р.

Нашому роду нема переводу

Рід, родина… Ці слова для кожного з нас є невід’ємною частиною нашого життя. Можливо, саме тому, родинне свято проведене в Яснопільщанському НВК, залишиться у пам’яті учасників дійства та гостей на довгі роки.
Організаторами свята були учні початкових класів та їх наставники: Богуш О.М., Самілик О.І, Бойко Л.О. та Сало Л.В. Діти декламували вірші, розігрували цікаві сценки, загадували загадки, співали, танцювали. Підтримували юних артистів мами, тата, бабусі та дідусі. «Родзинкою» свята, на думку глядачів, була пісня «Моя бабусенька», виконана першокласницею Макієвською Альоною та її молодшою п’ятирічною сестричкою Кариною. Сльози вдячності виступили на очах багатьох присутніх бабусь. Закінчилося свято частуванням гостей смачним короваєм та солодкими випічками.

Олена Богуш
класовод 1 класу Яснопільщанського НВК

вівторок, 3 січня 2012 р.

Сьогодні ми - солдати

 

Незважаючи на досить   невелику офіційну історію українського війська, справжній вік Української армії сягає кількох століть, а її бойові традиції формувалися у важких кривавих війнах і конфліктах від Київської Русі до Великої Вітчизняної війни. І сьогодні солдати Збройних Сил гідно продовжують традиції своїх дідів і батьків.
 6 грудня 2011 року в Яснопільщанському навчально-виховному комплексі відзначали День Збройних сил України. З нагоди даного свята учителем фізичної культури Бережним Русланом Вікторовичем було проведено фізкультурно-спортивне свято серед  учнів 5, 7-9 класів «Сьогодні ми – солдати». В ході даного заходу дівчатка довели до присутніх історичні відомості про створення наших Збройних Сил.  Юнаки, майбутні захисники України, як і належить українським солдатам  змагалися  у силі, спритності, винахідливості, кмітливості.
Свято відбувалося  у спортивній залі закладу. Хлопчики 5,7-9 класів об’єдналися в дві команди «Фортуна», «Яструб»,  представили своїх капітанів, обрали назви команд та девізи. Учасники команд виконували різні завдання. Найбільше захоплення вболівальників та глядачів викликав конкурс нетрадиційної снайперської майстерності. А взагалі програма змагань включала різноманітні завдання, виконання яких оцінювало журі. Кожна з команд мали свою групу підтримки. Вболівальники підтримували своїх товаришів, що створювало атмосферу справжнього свята. 
       Найкраще свою силу, наполегливість, кмітливість та швидкість проявила команда «Фортуна», яка і здобула перше місце .   


Надія Бережна, 
заступник директора з навчально-виховної роботи
Яснопільщанського НВК